„Élettel és emberséggel töltik meg a gondoskodás fogalmát”

„Ma a szociális munka hőseit ünnepeljük.” Ezekkel a szavakkal kezdődött Tatabányán, a polgármesteri hivatal dísztermében a szociális munka napja alkalmából szervezett ünnepség. 

Önzetlen segítők töltötték meg a zsúfolásig megtelt tanácstermet: gyermekeket, időseket, fogyatékkal élőket, családokat vagy hajléktalanokat oltalmazó emberek, akik küldetésként gondolnak a hivatásukra.

Smelcné Portik Ágnes, a TJ ESZI igazgatója köszöntőjében kiemelte: a mai nap elsősorban azokról szól, akik a tíz települést átfogó intézményi működés valódi erejét adják, akik nap mint nap élettel és emberséggel töltik meg a gondoskodás fogalmát.

-Szakmánk láthatatlan. Ez az ünnep pont azért jött létre, hogy láthatóvá tegye. A mi munkánk „anyaga” az ember. Az elesett, a magányos, a segítségre szoruló, a krízisben lévő személy. A munkánk eredménye egy támogató szó, egy jól funkcionáló család, egy biztonságban töltött éjszaka, egy megmentett életút, egy olyan idősotthon, ahol a lakók az élet utolsó pillanatait is otthonos, békés és méltóságteljes környezetben élhetik meg.

Az igazgató kitért néhány fejlesztésre is, amely a közelmúltban zajlott, és segítette a dolgozók és a szolgáltatásokat igénybe vevők mindennapjait. Például a Szent Teréz Idősek Otthonában az energetikai korszerűsítés, vagy a Szent Márton Központban az üzembiztonság és az akadálymentesség növelése, illetve egy nagyszabású informatikai fejlesztés. Emellett jelentős összeget fordítottak szakmai továbbképzésekre és a mentális egészséget védő szupervíziós programokra. Mindezek felett célzott támogatásból a Szent Teréz Idősek Otthona öt lakószobájának korszerűsítésére is sor kerülhet.

  • Az idén először eljutottunk egy olyan ponthoz, amely komoly jelzés az egész ágazat számára: egyetlen pályakezdő fiatal sem indította tőlünk a karrierjét. Ez a tény még jobban felértékeli azt a hűséget, amit a jubiláló és a régóta velünk dolgozó kollégák képviselnek – hangsúlyozta az igazgató.

Szücsné Posztovics Ilona, Tatabánya Megyei Jogú Város polgármestere, a Tatabányai Többcélú Kistérségi Társulási Tanács elnöke kifejtette az ágazatban dolgozók hősies helytállását. Kiemelte: a fenntartó által nyújtott bérkiegészítés jól látszik, hogy hatalmas segítséget jelent a szociális szférában dolgozók számára.

Dr. Kancz Csaba főispán a társadalmi változásokról szólt, amelyek jól láthatóak az ellátórendszeren belül. Felértékelődik az a munka, amelyet a szociális dolgozók végeznek – emelte ki.

Megindító műsorral, verssel készült az ünnepre Hajlingerné Vizkeleti Beáta, aki 2014 szeptembere óta dolgozik a Szent József Központ Fogyatékos személyek nappali ellátásában, majd átadták a jubiláló dolgozók elismeréseit. Az emléklapot Szücsné Posztovics Ilona nyújtotta át a 25 éve közalkalmazotti jogviszonyban dolgozó: Bernthaller Zsuzsannának (Vértesszőlősi Segítő Szolgálat); Bocskai Hajnalkának és Sántáné Vajnorák Andreának (Szent Teréz Idősek Otthona); Iviczné Bollok Judit Ramónának (Kertvárosi Segítő Szolgálat); Meier Melindának (Család és Gyermekjóléti Központ); Molnárné Sipos Editnek (Szent Márton Központ); Nagy- Dombóvári Máriának (Család és Gyermekjóléti Központ); Odler-Tromposch Ágnesnek (Központi irányítás); Ormos Noéminek (Újvárosi Segítő Szolgálat); Popovicsné Kató Editnek (Alsógallai Segítő Szolgálat).

Harminc éves jubileum kapcsán köszöntötték Mátyás Gábornét (Szent Margit Idősek Otthona); Pető Istvánnét (Újvárosi Segítő Szolgálat) és Szabó Andreát (Szent Teréz Idősek Otthona). Negyven éve dolgozik közalkalmazottként Rácz Lászlóné és Boros Pálné (Szent Teréz Idősek Otthona).

Pályakezdőt sajnos nem, ugyanakkor nyugdíjba vonuló segítőt köszöntöttek az ünnepségen. Hosszú éveken, évtizedeken át hűséggel, szakértelemmel és emberséggel végezte a munkáját: Csehi Ferencné, Szekeres Lajosné, Bottyán Zsuzsanna, Boros Pálné és Pálinkás Vilmosné (Szent Teréz Idősek Otthona); Erős Miklós (Műszak); Kunné Rácz Zsuzsanna (Szent Márton Központ); Szabó Erika (Kertvárosi Segítő Szolgálat); Zurinka Lászlóné és Horváth Ildikó Piroska (Szent Margit Idősek Otthona). Dr. Kancz Csaba adta át a megjelenteknek az elismerést.

Dr. Terék Blanka hangja töltötte be a termet az ünnepségen. Szilvia belépőjét énekelte el a Csárdáskirálynőből, majd egy különleges összeállítást, amelyben egymás után csendülnek fel a Tangolita dala, a Besame mucho és Carmen Habanerája.

Igazgatói dicséretek következtek, amelyeket az intézmény vezetője, Smelcné Portik Ágnes adott át.

A Gazdasági szervezetből Kis Andrea; a Segítő Szolgálatban dolgozók közül Mágyelné Ruppert Hajnalka; Jakabosné Pillmann Annamária; Schmidt Gabriella Barbara és Virovecz Gabriella vehetett át díszoklevelet.

A Család és Gyermekjóléti Központból Bokrosné Valkai Viktória; Ecsedi Nikoletta; Feketéné Szőke Éva részére; Hetzlné Wicha Judit; Horn Imréné Virizlai Krisztina Lívia. A Szent Márton Központban dolgozók közül elismerést kapott: Bacsó Zita; Pleiner Anita; Oláh Mária, a Szent Erzsébetből Borbély Zsolt Ivó.

A Szent Teréz Idősek Otthonából Pillmann Mónika; Sántáné Vajnorák Andrea; Uttó Róbertné; Jakab Ildikó; Bóbis Ilona vehetett át elismerést. A Központi irányításban dolgozók közül még egy személy kapott igazgatói dicséretet, az, aki a rendezvény háziasszonyaként vett részt a programon: Odler-Tromposch Ágnes általános szakmai igazgató-helyettes.

Az ünnepség végén elkészült a díjazottak közös fotója. Igazi nagybetűs emberekkel, akik saját problémájukat háttérbe szorítva másokon próbálnak segíteni nap mint nap. Legyen szó a legkisebbekről, vagy a legidősebbekről. Igazi hősök. A hétköznapok hősei.

Szerző: Sugár Gabi

Megosztás

További bejegyzések